Mieszkanie dla młodych to projekt rządowy, z jakiego skorzystać mogą osoby do 35 roku życia, które pragną zakupić swoje pierwsze mieszkanie. To bardzo ciekawa propozycja, dlatego warto się nią zainteresować.

Projekt został wprowadzony w 2014 roku, zastępując program Rodzina na swoim. Korzystając z niego można otrzymać dofinansowanie kupna domu lub mieszkania. Dotyczy do jednak tylko sytuacji, kiedy nabywa się nowy lokal. Dopłatę może otrzymać wyłącznie osoba, która wcześniej nie była właścicielem bądź współwłaścicielem lokalu mieszkalnego. W przypadku, kiedy z projektu pragnie skorzystać małżeństwo, pod uwagę brany jest wiek młodszego z partnerów. Osoby zakupujące lokal samotnie, jak również bezdzietne małżeństwa, mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 10% wartości mieszkania, natomiast samotni rodzice lub małżeństwo z przynajmniej jednym dzieckiem może uzyskać 15%. Jeżeli w rodzinie urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko w okresie 5 lat od zakupu, to możliwe jest otrzymanie kolejnych 5% dofinansowania.

Najważniejsze zalety programu Mieszkanie dla młodych to:

  • ułatwienie młodym ludziom zakupu mieszkania
  • zrozumiałe zasady

Wadami programu są:

  • ograniczenie wyłącznie do nowych lokali mieszkalnych, projekt nie obejmuje rynku wtórnego
  • propozycja nie dotoczy osób, żyjących w związkach nieformalnych

Mieszkanie dla młodych to korzystne rozwiązanie dla młodych osób, dlatego warto z niego skorzystać, jeżeli marzy się o własnym mieszkaniu.

Napisz swoją opinie w komentarzu poniżej: